JHS Announces Award Winners

Representatives of the many JHS Award Winners

Jamestown High School recently held its Awards & Honors Night. The following students were awarded honors that night. Congratulations to these talented JHS students:

Alice & Ernest Levin Memorial Scholarship Fund - Angela Sena

Alison Ney – Christa Stineman Memorial Scholarship Fund Haley Kulakowski

Allen Ayers Award AP – Holly Johnson

Regents – Jesse Linamen

Alumni Scholarship - Megan Zimba

American Legion Aux Girls State 2012 - Alyssa Leathers and Olivia Zabrodsky

Jeanette Reynolds Scholarship - Marisa Pope and Megan Zimba

American Legion Scholarship / IRA Lou Post 149 Boys State - Zachary Eklum and Ryan Salemme

Audubon Environmental Education Scholarship - Alex Kulakowski

Barbara Quackenbush Scholarship - Jacob Gullo

Bausch & Lomb Science Award- Univ. of Rochester - Zachary Eklum

Bildungsroman Award - Jennifer Roof, Sarah Gibson, & Jacob Sandstrom

Calculus BC Award - Dylan Gaeta

John and Elaine Cali Scholarship - Jonathan Theismann

Chairman’s Choice Award sponsored by: JHS English Dept. and Cattaragus County Bank - Megan Zimba

Charles M. and Dorothy Jacobson Memorial Scholarship (Senior) Excellence in Music - Jennie Cross

Class of 1909 Essay Award - Leisha Kolstee

Classical and Multicultural Studies Award - Olivia Valone

DAR History Award - Haley Kulakowski

Daughters of American Revolution/ Good Citizen Award - Haley Kulakowski

David Love Scholarship -  Lillian Gabreski and Nathan Gibson

Dempsey Lewis Knight Memorial Scholarship - Mark Brombacher

District Union Local One - Taylor Bennett, Jordan A. Johnson, Eric Ryberg

Duane Johnson Memorial Scholarship - Nicholas Anderson

Elmira College Key Award - Emily Indriolo and Sarah Leon

Eunice Amelia Anderson Award-  Haley Davis & Sarah Gibson

Excellence in English - Haley Kulakowski

French Club Award - Kira Gottlieb

Gale Gokey Brown Award - Nicole Greene

George Eastman Young Leaders Award Univ of Rochester - Olivia Zabrodsky

Grace H. Dorman Award - Emily Indriolo

Harry E. Kline Scholarship - Zachary Eklum

Hedberg Cup - Olivia Zabrodsky

Impact Leadership Scholarship - Mark Soderberg & Justin Hodges

Independent Health Community All-Star Award - Nicole Greene

Independent Order of Vikings - Marisa Pope

Italian Heritage Award - Halie Bonfiglio and Maria Liuzzo

Jamestown Pediatric Associates 2012 Scholarship - Nate Larsen

James Prendergast Prize Fund - Devin Hamilton-Krause

Jasmine Cantor Award -  1. Nate Larson 2. Holly Johnson 3.Dylan Gaeta 4. Haley Kulalowski 6. Lucas Raak

7. Adam Sundholm 8. Lillian Gabreski 9. Alex Hoaglund 10. Jonathan Theismann

JBC Academic Progress Award - Suzannah Jimerson

JBC Chautauqua Ed Opp. Scholarship - Ashley Spencer & Azaria Reagan

JBC John August Johnson Award - Shannon Barr & Daphne Crawford

JCC KJC - Rachel Ahlbin

JHS Class of 1950 - Benjamin Whitney

JHS CLASS OF 1960 - Rachael Rugg

Jamestown Community Chamber Scholarship - Kyle Marsh

Jamestown Kiwanis 2012 JHS Key Club Scholarship - Dylan Gaeta

Jamestown Kiwanis 2012 Vocational Education Award - Kelsea Barnett

Jamestown School Forest - Nicholas Anderson, Dylan Gaeta, Alex Kulakowski, Holly Johnson

JTA Scholarship - Madison Nieves, Sabrina Sosa

Junior Citizen Award (Jamestown Optimist) - Jeany Melendez

Kenneth Sohmer Award - Nathaniel Larson

Labor Management Scholarship - Azaria Reagan

Margaret Ayers Award  - Adam Sundholm

Melissa Courtney Memorial Scholarship - Haley Kulakowski

Michelle Kay Reynolds Memorial Leukemia Fund - Nicole Greene

Milton J. Fletcher Awards - Nathaniel Larson & Mark Brombacher

Milton J. Fletcher Debating - Joseph Scotchmer

Mr. & Mrs. J.H. Stohlbrost, Ebba Goranson, Marilyn Carlson McClain and Alberta Sandberg Morse Memorial Scholarship - Brooke Tobias, Sarah Nazzaro, Megan Zimba, Nolan Farr

NHS Local Award - Carly Whisner

Norman Tinkham Award - Tommy Campion

NYS Scholarships for Academic Excellence – Nathaniel Larson, Holly Johnson, Megan Zimba, Lucas Raak, Dylan Gaeta, Haley Kulakowski, Alexandria Hoaglund, Mark Brombacher, Jonathan Theismann, Nolan Farr

100 Club of Buffalo Scholarship of Excellence - Nicholas Anderson

PFC Charles S. Cooper Jr. Memorial - Jacob Gullo

Rhetoric Award - Katy Calarco & Annie Dytal

Richard Sciascia Science Award - Dylan Glatz

RIT Computing Medal - Joseph Scotchmer/ Rachael Goff

RIT Innovation Award - James Paterniti

Rita A Dunn & Mollie Dunn McKee Award - Jake Dwaileebe, Marisa Pope, Jordan Nelson Lindsey Rensel, Jacob Perkins

Rolland Taft-Male Athlete of the Year  - Andrew Marsh

Rolland Taft-Female Athlete of the Year - Nicole Greene

Ronald Stahlman Memorial Fund - Tessa Vincent

Roskamp Award -  Haley Kulakowski, Holly Johnson, Dylan Gaeta, Melissa Lisciandro, Kristine Nelson, Jordan A Johnson

Samuel B. & Janet Robbins Scholarship - Diondra Lopez-Chapman

Spanish Club Award - Melissa Lisciandro

Student of the Year 9th: Jacob Sandstrom, 10th Emily Kling, 11th: Katy Calarco, 12th: Qian Liu

Technology Award – Damcott Development - Kyle Marsh and Kyler Snyder

Theodore Peterson Award Female - Johnna Graham

Theodore Peterson Award Male - Nathaniel Larson

U. of Rochester Frederick Douglas & Susan B. Anthony Award - Katy Calarco

Warner Public Speaking Award - Kavita Oza

Wegmans Scholarship - Halie Bonfiglio and Alexis Yarber

Wellesly Book Award - Olivia Zabrodsky

WNY Swimming Officials Scholar Athlete of the Year - Andrew Marsh

Xerox Award for Innovation and Information Technology Univ. of Rochester - Collin Rodgers

JCC USA Scholarship List

Amber Anderson, Nathan Margaglio, Nicholas Anderson, Kyle Marsh, Kathryn Baudo, Nicholas Myers, Alexander Bettis, Sarah Nazzaro, Ellia Brunacini, Abbey Pajersky, Amber Caylor, Sydney Pellerito, Jennie Cross, Jacob Perkins, Tessa Fadale, Amber Porter, Nolan Farr, Rachael Rugg, Michelle Ferry, Angela Sena, Colton Garifi, Haley Sigular, Kaylin Gowan, Olivia Sinatra, Heather Hetrick, Megan Steele, Justin Hodges, Annette Stenta, Chelsea Lees, Norman Thomas, Maria Liuzzo, Samantha Ventura,

CEO Scholarship Recipients:

Yanilisse Burgo,s Carla Cromartie, Alexis Ocasio-Rodriguez, Kellie Beish, Diondra Lopez-Chapman, Rebecca Blakey, Qian Liu, Alfredo Rodriguez, Zachery Schulze, Amber Caylor

 

 

 

 

 

 

posted on 06/12/2012 - filed under: Academics, Spotlight