JHS Honors Deserving Students at Annual Awards Ceremony

 

Just a few representatives of the many award winners from Jamestown High School's Honors & Awards NIght: First row left to right: Autumn Haight, Liuyexsy Gonzalez 2nd row left to right: Lucas Lassinger, Kenneth Lockhart, Kelly Emerson 3rd Row Left to right: Matthew Leon, Hanny Qadri, Alexis Grissom Last row: Martin Dibble, Amanda Miraglia

Jamestown High School recently held its annual Honors and Awards Ceremony. Congratulations to all JHS students who received awards!
SENIORS

Matthew Leon- Allen Ayers Physics Scholarship, Calculus BC Award, Chairmans Choice Award, Dempsey Lewis Knight Memorial Scholarship, Milton J. Fletcher Award for English, Warner Public Speaking Award, Jasmine Cantor Scholarship, Impact Leader Scholarship, New York State Scholarship for Academic Excellence

Kelly Emerson- Alison Ney Christa Stineman Memorial Scholarship, Excellence in English Award,  Jamestown High School Class of 1950 Scholarship, Jamestown School Forest Scholarship, Oscar Price Valedictorian Award, Jasmine Cantor Scholarship, Zonta Young Woman in Public Affairs Scholarship, , New York State Scholarship for Academic Excellence

Martin Dibble- Betty Baressi Scholarship, Jamestown School Forest Scholarship,Roskamp Scholarship, Impact Leadership Scholarship, DAR Good Citizen Award, Jamestown High School Senior Student of the Year, Woody and Dorothy Lindstrom Scholarship

Kaitlin Healy- Character Council of Western New York Scholarship, Jamestown High School Class of 1966 Scholarship, Milton J. Fletcher English Award, Jasmine Cantor Scholarship, CCPTSA Scholarship, NYS PTA Southwestern Region of the Youth Humanitarian Award, , New York State Scholarship for Academic Excellence

Amelia Dolce- Charles and Dorothy Jacobson Memorial Scholarship, Chautauqua County Counselors Association Scholarship,  Jamestown High School Class of 1909 Essay Award,  Mr. and Mrs. J. H. Stohlbrost, Ebba Goranson, Marilyn Carlson McClain and   Alberta Sandberg Morse Memorial Scholarship

Amanda Johnson- Southern Chautauqua County Retired Teachers Scholarship, Herbert Heinemann Award, Jamestown Teachers Association Scholarship, Jasmine Cantor Scholarship.

Madison Card- Ethel Davis Salutatorian Award, Jamestown High School Class of 1960 Scholarship, Jamestown School Forest Scholarship, Jasmine Cantor Scholarship, , New York State Scholarship for Academic Excellence

Isabel Kulakowski- Melissa Courtney Memorial Scholarship, New York State Academic Excellence Scholarship, Rita A. Dunn and Mollie Dunn McKee Scholarship, Jasmine Cantor Scholarship

Nathalie Eckstrom- Allen Ayers Physics Scholarship, New York State Academic Excellence Scholarship, Jamestown Community College USA Scholarship, DAR History Award

Joshua Snyder- Joint Neighborhood Project CEO Scholarship, David Love Memorial Scholarship, Jamestown Community College USA Scholarship

Jessica Haase- Jasmine Cantor Award

Tariq Strudwick – Jamestown Kiwanis 2017 Vocational Education Award

Andrew Sisson- Gladys M. Steele Scholarship, Jacequeline Lanphere Scholarship, Braw Caddie Clan Scholarship

Dylan Pratt- Ernest and Alice Levin Memorial Scholarship, Chautauqua Educational Opportunity Scholarship, Duane Johnson Memorial Scholarship

Autumn Haight- Alumni Scholarship, Jamestown High School Class of 1917 Award, Katherine Burch Scholarship

Amanda Miraglia- Italian Heritage Award, Jamestown Business College Academic Progress Award, Zonta Club Mary Bargar Scholarship

Alyssa Abbott- Samuel B. Jr. and Janet R. Robbins Scholarship, Wegmans Scholarship, Jamestown Community College USA Scholarship

Matthew Myers- Margaret Ayers Scholarship Award, New York State Academic Excellence Scholarship, Jamestown Community College USA Scholarship

Lucas Lassinger- Independent Health Community All Star Award, Jamestown High School Class of 1950 Scholarship, David Love Memorial Scholarship, CCPTSA Scholarship

Jillian Myers- Jacqueline Lanphere Scholarship, Jamestown Community College USA Scholarship

Alexis Grissom- Jacqueline Lanphere Scholarship, Wyman Ansley Scholarship

Wilmari Guzman- Jacqueline Lanphere Scholarship, Rolland Taft Athletic Scholarship

Mackenzie Swanson- Jamestown High School Class of 1950 Scholarship, Jasmine Cantor Scholarship

Kenneth Lockhart- Jamestown High School Class of 1950 Scholarship, Technology Award Damcott Development

Bradley Brown- Senator Jess J. Present Scholarship, Far West Regional Superintendents Scholarship

Anna Paterniti- Rita A. Dunn and Mollie Dunn McKee Scholarship, Jamestown Community College USA Scholarship

Seth Stevenson- Rita A. Dunn and Mollie Dunn McKee Scholarship, Jamestown Community College USA Scholarship

Sydney Williams- Wegmans Scholarship, New York State Academic Excellence Scholarship

Hannah Brant- Jamestown Business College Access Scholarship,  Joint Neighborhood Project CEO  Scholarship,

Thomas Baxter III-Jamestown Business College Access Scholarship, Technology Award Damcott Development, Joint Neighborhood Project CEO Scholarship

Fu Ming Zhao- Excellence in English as a New Language, Kenneth Sohmer Award

Brandon Pope- PFC Charles S. Cooper Jr. Memorial Scholarship ,

Jason Porter Jr.-Barbara Quackenbush Scholarship

Kyleigh Horn-Class of 1978 Scholarship

Brooke Federko- Gale Gokey Scholarship

Rachel Johnson- Honor Society Award

Chloe Knapp- Alison Ney Christa Stineman Memorial Scholarship

Liuyexsy Gonzalez- Chautauqua Educational Opportunity Scholarship

Olivia Reinhardt- Jamestown High School Class of 1965

Matthew Stone- Jamestown Public School Forest Scholarship

Sarah Garvin- Melissa Courtney Memorial Scholarship

Da’Asia Piscitelli- Mr. and Mrs. J. H. Stohlbrost, Ebba Goranson, Marilyn Carlson McClain and Alberta Sandberg Morse Memorial Scholarship

Megan Morgante- Rita A Dunn and Molly Dunn McKee Memorial Scholarship

James Rojas- Rolland Taft Athletic Scholarship

Shine DeHarder- Roskamp Scholarship

Islandah Mitchell- Ronald Stahlman Award

Dylan Bush- Thomas Kiddoo Memorial Scholarship

Leah Scalise- Michelle Kay Reynolds Memorial Scholarship

Jamestown Business College Access Scholarship- Jasmine Baran, Amber Truver, Katie Barlow, Shakira-Cruz  Carmona, Emily-Rose Culpepper, Macayla Euscher, Justine Hall, Abigai Hooper, Daja Howie, Cheyenne Jimerson, Mariah Kent, Cody Kepler, Kaylee Lowe, Erica Myers, Zoie Tonkin, Armando Williams

Jamestown Business College Academic Progress Award-  Shelby Francis, Terrell Pearsall, Christopher Woodard Jr.

Jamestown Community College USA Scholarship: Mackenzie Abbey, Tyler Anderson, Grace Arrance, Alyssa Bruce, Ryan Classon, Alicia D’Angelo, Madison DeLong,  Skyler Dunlap,  Micheal Dunn, Alexandra Gates, Maya Larson, Kevin Lin, Cameron Lydell, Molly Moore, Anissa Morse, Bronson Rasmussen, Benjamin Russo, Aliya Schobey, Noah Vanstrom, Brittney Jewell

Lori McNeal  – Jamestown Community College Holmberg Scholarship

Gregory Oakes – Jamestown Community College Workforce Development Scholarship

Joint Neighborhood Project CEO Scholarship-Alexis Henson, Kiara Holmes, Alyssa Sugden, Tyler Briggs

JUNIORS:

Carrson Widen- Harry E Kline Scholarship, Norman Tinkham Award, Rhetoric Award, University of Rochester Frederick Douglas and Susan B. Anthony Scholarship

Alicia Rensel- Elmira College Key Award, Warner Public Speaking Award, Grace Dorman Award

Henry Malarkey V- University of Rochester Bausch and Lomb Science Scholarship,
Warner Public Speaking Award

Andrew Pumford- University of Rochester George Eastman Young Leaders Award, Rennslear University Medal Award, Jamestown High School Junior Student of the Year

Andrew Roof- Hedberg Cup, Rochester Institute of Technology Computing Medal

Alyson Edwards- Rochester Institute of Technology Computing Medal

Hanny Qadri- Allen Ayers Physics Scholarship

Nicholas Beach- Rochester Institute of Technology Innovation and Creativity Medal

Katherine Brand- Clarkson University Achievement Scholarship

Shaylean Hall- Eunice Amelia Anderson Award

Kaitlyn Duffee- Eunice Amelia Anderson Award

Noah Larson- University of Rochester Xerox Award

Jonathan Sandstrom- Grace Dorman Award

Gavin Card- Hedberg Cup

Dylan Anderson- James Prendergast Prize Award

Mitchell Davis- Melville Jackson Memorial Scholarship

SOPHOMORES:

Emily Spitz- Theodore Peterson Chemistry Award, Jamestown High School Sophomore Student of the Year

Elyse Jones, Finley Holt- Theodore Peterson Chemistry Award

Micaela Cleveland, Kendra Nickerson-Milton J Fletcher Debate Award

Tristan Gaeta- James Prendergast Prize

Grace Osborne- Harry E Kline Scholarship

Corey Peterson- Campbell Hire Award

Asha DeHarder- Global Perspective Award


FRESHMAN:

Isabella Palermo- Bildingsroman Award

Veronica Hansen- Connie D. Gould Poetry Award

Abigail Beach, Lilly Melquist- Eunice Amelia Anderson Award

Joshua Tonkin, Masen Maggio- James Prendergast Prize

Dylan Lydell- Richard Sciascia Science Award

Alexis Salvaggio- Jamestown High School Freshman Student of the Year


posted on 06/09/2017 - filed under: JHS, Spotlight, Students