links

Washington Middle School recently held its 7/8 Grade Awards Ceremony. Congratulations to all of the award-winners. 

ELA

ELA 7 – Ryan DeLong
ELA 8 -  Kendall Haines
ELA Students of the Year 8 – Jon Michael DeAngelo, Brooke Soldano
Outstanding Effort 8 – Natasha Lockett, Jacara Tate
ELA – 7 – Dimitrianna Anderson, Caleb Cordner, Haven Donahue, Elijah Manuel

Math

Math Excellence 8th-  Kaylee Chapman, Amaya Cruz, Kylie Dean, Isabelle Knapp, Grace Osborne, Emma Pumford, Brianna Skinner, Emily Spitz, Alissa Taber, Olivia Taber, Kara Triscari, Donald Warren, Emma Weng
A.T. Math 7th – Katleyn Hewitt, Ben Schrader
Math 7 – Malaya Rodriguez
Effort Award – Math 7 – Adam Dunn
Outstanding Achievement in Math – Ashley Bennett, Kaytlyn Rasmussen, Karlie Allen
8th Grade  Most Outstanding Math Student – Naciela Barber
7th Grade Most Outstanding Math Student – Kaytlyn Rasmussen
Most Improvement in Math-  Natasha Lockett, Noah Anthony, Caleb Cordner, Ajiah Muoio

Science

Budding Scientist 8  – Jacob Golden, Dakota Servey
Budding Scientist 7 – Joseph Knepp, Ashlie Nickerson
Highest Average 8th (98) – Joshua Donisi, Kathleen Smith
Highest Average 7th (92) – Gabriel Colon, Jacob Manelick, Karlie Blodien, Kaya Mortimer
Highest 8th NYS Science score (92) – Kathleen Smith
Highest 7th final exam score (93) – Jacob Manelick
Highest 8th NYS Lab test score (98) – Elijah Pierson
Science 8 – Haylie Hebner
Biology 8 – Jon DeAngelo
“Special” Science Awards:
Animal Award – Blythe Green
Sunshine Award – Asha DeHarder
Science of Math Award – Don Warren
Lobo Way Award – Kaylee Chapman
Sheldon Award, – Bruce Nobles

Science 7 – Adam Chang, Adam Dunn, Massimo Greco, Brian Hemenger, Hayddon Klawon, Kaytlyn Rasmussen, Benjamin Schrader

Social Studies

Social Studies 7 – Karlie Blodien
Social Studies 8 – Isabelle Knapp, Maryssa Canada, Haylie Hebner, Emma Pumford, Alissa Taber, Olivia Taber,  Emma Weng
Social Studies 7 – Erica Sobczak, Alec Newberry

Character and Commitment Awards:

Grade 8:  Alissa Taber, Olivia Taber, Maryssa Canada, Naciela Barber, Donald Warren, Jerolyn Ramos, Jon Michael DeAngelo, Kaylee Chapman, Izzy Knapp, Grace Osborne, Kara Triscari

Grade 7:   Caleb Cordner, Shelby Swindell, Connie Rushforth, Erica Sobczak, Casandra Howland, Massimo Greco, Karlie Blodien, Ayla Gray, Ajiah Muoio, Laylani Matta Martinez, Ben Schrader, Cierra Boldorff

Physical Education – Lobos all-stars

7th Grade Boys:    7th Grade Girls:
Nolan Scoma    Nadine Glover
Avante Hicks    Julianna Quigley
Luke Tota    Franchesca Sanchez

8th Grade Boys:    8th Grade Girls:
Drew Boggs    Naciela Barber
Christian Dolce    Emily Spitz
Chris Beardsley    Grace Osborne

OTHER AWARDS

Selected into the WNY P-TECH STEM College & Career Academy:
Jeramiah Snow, Donald Warren

Outstanding Musical Achievement:   
Orchestra (Mrs. Wakefield)    Naciela Barber
Ashley Bennett

Band (Mr. Coccagnia)    Christian Dolce
Kara Triscari

Chorus (Mr. Alpaugh)    Emily Spitz
Alissa Taber

Outstanding Music Student:    Skylar Beane


Perfect Attendance – 8th     Perfect Attendance – 7th

Brooke Soldano (Gr. K-8)    Jewdel Simon
Naciela Barber    Xander Gray
Kaylee Chapman    Brian Hemenger
Christian Dolce    Rickey Dean
Emily Spitz    Karlie Allen
Francisco Rodriguez    Shelby Swindell
Olivia Taber    Ayla Gray
Donald Warren


Community Awards

D.A.R. – Good Citizen Award – Naciela Barber

NYS Comptroller’s Achievement Award     - Christian Dolce

NYS Attorney General’s Office – Triple C Award – Jon Michael DeAngelo , Isabelle Knapp

Jamestown Optimist Club Junior Citizen Award – Emily Spitz